Problem z wrastającym paznokciem

Date: Marzec 9th, 2017

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość, która – jeśli w porę nie zadziałamy – może przerodzić się w poważne schorzenie, wymagające interwencji chirurgicznej. Co powoduje wrastanie paznokci i jak temu zapobiec?

Wrastające paznokcie – przyczyny

Można wskazać dwie przyczyny wrastających paznokci. Niektóre rosną samoistnie w dół, wbijając się w wał paznokciowy, co może stanowić przypadłość genetyczną. Drugim powodem jest uraz mechaniczny – spowodowany noszeniem ciasnych, niewygodnych butów, przeciążeniem stóp podczas treningów sportowych, problemami z haluksami czy wreszcie niewłaściwym obcinaniem paznokci.

Dlaczego niezbędna jest wizyta u podologa?

Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, jednak nawet niewielkie dolegliwości powinny skłonić nas do wizyty u specjalisty. Jak rozpoznać wrastający paznokieć? Poza bólem palca (nasilającym się przy chodzeniu, po założeniu obuwia), zaobserwujemy zaczerwienienie i opuchliznę wokół wału paznokciowego, a jeśli paznokieć przebije skórę – także krwawienie. Zlekceważenie problemu będzie nas niestety wiele kosztować. Pojawiająca się wydzielina ropna i tzw. „dzikie mięso” (hipergranulacja) mogą doprowadzić nawet do trudności z chodzeniem. Zaawansowana faza schorzenia jest niezwykle bolesna i bardzo trudna do opanowania. Wielu pacjentów udaje się wówczas do chirurga, który zazwyczaj usuwa płytkę paznokciową. To nieprzyjemny zabieg, który przeważnie nie rozwiązuje problemu – u 70% chorych odrastający paznokieć ponownie wrasta w skórę. Dlatego warto poddać się ortonyksji, czyli terapii wrastających paznokci przy użyciu klamer, przeprowadzanej pod nadzorem podologa.

Klamry na paznokcie – zalety

Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokcia lub zmiana toru jego wzrostu – działa więc jak aparat ortodontyczny na zęby. To metoda bezinwazyjna i bezbolesna, przynosząca trwałe efekty. Klamra dobierana jest indywidualnie, w zależności od kształtu płytki i stopnia wrastania paznokcia. Zaletą klamer jest to, że natychmiast usuwają ból i pozwalają uniknąć operacji. Ponadto nie przeszkadzają podczas chodzenia i nie ograniczają sprawności ruchowej. Klamry zakłada się zarówno profilaktycznie, w sytuacji łagodnego wrastania paznokcia, jak i w ciężkich przypadkach – zamiast operacji.

Klamra jest mocowana pod brzegiem paznokcia, w miejscu gdzie zaczyna wrastać w skórę. Końcówka klamry zostaje odpowiednio ukształtowana i dopasowana do grubości płytki paznokciowej. Powstałe haczyki mocuje się pod płytką. Dzięki nim reguluje się siłę działania ramienia klamry. Klamrę pacjent będzie nosił do czasu zlikwidowania problemu, a więc całkowitego wzrostu paznokcia (nawet około roku). Należy ją zmieniać mniej więcej co dwa miesiące. Codziennie należy natomiast wykonywać tamponowanie. Tamponada to miękka fizelina, którą aplikujemy w wale paznokciowym w celu oddzielenia paznokcia od tkanek i poszerzenia przestrzeni między płytką a wałem. Po nałożeniu klamry podolog pokaże, jak zrobić to prawidłowo.